Nasza szkoła nosi dumne miano Sybiraków. 10 lutego to corocznie obchodzony dzień naszego patrona.
Skąd właśnie ta data? Wyjaśnieniem może być artykuł p. Agnieszki Munik, który został zamieszczony na stronie internetowej Zarządu Głównego Związku Sybiraków:
Po agresji sowieckiej na Polskę, która miała miejsce 17 IX 1939 r., okupant sowiecki, by wymusić uległość, zapobiec próbom oporu oraz uzyskać bezwzględne posłuszeństwo, stosował bezwzględny terror wobec społeczeństwa polskiego. Wśród wielu represji, jakich dopuścili się Sowieci wobec obywateli polskich, znalazły się także przeprowadzone w latach 1940–1941 cztery masowe deportacje obywateli polskich w głąb ZSRS. Pierwsza deportacja dotknęła rodziny osadników wojskowych, cywilnych oraz pracowników służby leśnej. Miała miejsce w nocy z 9 na 10 II 1940 r. Druga deportacja odbyła się 13 IV 1940 r. i w jej wyniku wysiedlono głównie rodziny osób przetrzymywanych w obozach jenieckich oraz więzionych i aresztowanych. Trzecia tura wywózek odbyła się 29 VI 1940 r. i dotknęła głównie uciekinierów spod okupacji niemieckiej tzw. „bieżeńców”. Czwarta deportacja miała miejsce w maju i czerwcu 1941 r. Wysiedleniu podlegali przede wszystkim członkowie konspiracji i ich bliscy, rodziny osób rozstrzelanych, aresztowanych za działalność „kontrrewolucyjną” bądź ukrywających się lub zbiegłych pod okupację niemiecką.
Bardzo dziękujemy p. Sławomirowi Komanowi za przypomnienie wszystkim uczniom i pracownikom naszej szkoły o tym ważnym dniu. Pan Koman nie zapomniał również o filmie przypominającym o tamtych tragicznych wydarzeniach na nieludzkiej ziemi: https://youtu.be/L9davshR6kU.
Możecie również wziąć udział w quizie poświęconym Sybirakom: https://quizizz.com/join?gc=08319004.
Jeszcze raz wielkie podziękowania dla p. Sławka Komana za te bezcenne materiały.
To jeszcze nie koniec informacji na ten temat. Ze względu na pandemię, związane z nią obostrzenia i nauczanie zdalne nie mogliśmy w tym roku obchodzić tego dnia w sposób bardziej uroczysty i osobisty. Jednak dyrektor naszej szkoły p. Jadwiga Cielińska wzięła udział w spotkaniu z Sybirakami. Za jej pośrednictwem mogliśmy złożyć hołd tym, którzy cierpieli na obczyźnie w czasie, który oby się nigdy nie powtórzył.
A my? Pamiętajmy!
Comments