Hej!
W tym poście przedstawię wam kilka najważniejszych informacji i ciekawostek o Wisławie Szymborskiej, wybitnej polskiej poetce.
Była poetką, felietonistką oraz krytyczką literacką.
W 1996 roku została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.
Jej biografię możecie znaleźć w wielu miejscach, na przykład w podręcznikach do polskiego, Wikipedii i innych encyklopediach.
U nas znajdziecie kilka ciekawostek dotyczących poetki:
Właściwie nazywała się Maria Wisława Anna Szymborska-Włodek (przez sześć lat była żoną poety Adama Włodka).
Przez najbliższych nazywana była Ichną. Wisława to drugie imię Szymborskiej. Na pierwsze miała Maria, rodzina zwracała się do niej również Marychna, a zdrobnieniem było Ichna.
W czasie wojny pracowała jako urzędniczka kolejowa.
Dzięki talentowi plastycznemu Szymborska zajmowała się również ilustrowaniem książek. Najważniejszym zleceniem było zilustrowanie nowej odsłony podręcznika Jana Stanisławskiego do nauki języka angielskiego.
Była zapaloną czytelniczką. Pochłaniała setki książek. Jako dziecko, w wieku 11-12 lat, czytała "Trylogię", "Nędzników", powieści Jules'a Verne'a.
Szymborska stworzyła i rozpropagowała tzw. lepieje, moskaliki, odwódki, altruitki. Były to żartobliwe gatunki literackie, nonsensowne, komiczne wierszyki. "Lepiej mieć horyzont wąski niż zamawiać tu zakąski". Nazwę gatunkowi nadał Michał Rusinek (sekretarz poetki).
Była wielką fanką kiczu i telewizyjnych seriali, zbierała stare pocztówki i czasopisma, francuskie żurnale z fin de siecle'u, a także różne bibeloty i gadżety. Z każdej podróży przywoziła jakieś drobiazgi. Często zapraszała gości i urządzała tzw. loteryjki - wśród zaproszonych gości odbywało się losowanie tych przedmiotów. Czesław Miłosz wylosował kiedyś kropidło. Uważała, że w kiczu jest jakaś mądrość o świecie. Ulubionym serialem noblistki była "Niewolnica Isaura".
Lubiła pikantne skrzydełka z KFC.
W testamencie poetka zostawiła dyspozycje co do jej nagrody noblowskiej, na jaki cel mają być przeznaczone pieniądze. Życzyła sobie, aby powstała fundacja i aby została ustanowiona nagroda literacka jej imienia. Odbyło się już 7 edycji. Nagroda wynosi 200 tys. zł.
Nie może się obejść bez przynajmniej jednego wiersza Wisławy Szymborskiej:
Niektórzy lubią poezję
Autorem wiersza jest WISŁAWA SZYMBORSKA
Niektórzy - czyli nie wszyscy. Nawet nie większość wszystkich ale mniejszość. Nie licząc szkół, gdzie się musi, i samych poetów, będzie tych osób chyba dwie na tysiąc. Lubią - ale lubi się także rosół z makaronem, lubi się komplementy i kolor niebieski, lubi się stary szalik, lubi się stawiać na swoim, lubi się głaskać psa. Poezję - Tylko co to takiego poezja. Niejedna chwiejna odpowiedź na to pytanie już padła. A ja nie wiem i nie wiem i trzymam się tego Jak zbawiennej poręczy.
Kilka najważniejszych tomików poetki:
Dlatego żyjemy, 1952,
Pytania zadawane sobie, 1954.
Wołanie do Yeti, 1957.
Sól, 1962.
Sto pociech, 1967.
Wszelki wypadek, 1972.
Wielka liczba, 1976.
Ludzie na moście, 1986.
Comments